- Kategorie
- Szukaj
-
Drewno Konstrukcyjne
Drewno konstrukcyjne to najczęściej używany materiał w budownictwie, niezależnie od szerokości geograficznej. To uniwersalny i ekologiczny surowiec, który świetnie sprawdzi się podczas budowy domu, antresoli lub altany.
Występuje w kilku formach, między innymi jako deski tarasowe, deski podbitkowe, krawędziaki, łaty, płyty OSB oraz drewno KVH. Wszystkie te produkty cechuje trwałość i wytrzymałość. Najczęściej do produkcji tego rodzaju produktów, wykorzystuje się suszone drewno świerkowe.
Drewno konstrukcyjne KVH, BSH, a drewno lite
Pomiędzy drewnem konstrukcyjnym typu KVH, BSH i drewnem litym są niewielkie różnice. Dotyczą one przede wszystkim sposobu ich przeznaczenia i procesu produkcji. Mają szerokie zastosowanie, prezentują się efektownie, ale używane są do innego rodzaju konstrukcji.
Drewno KVH świetnie sprawdzi się podczas budowy szkieletowych konstrukcji ścian, stropów czy antresoli. Wykorzystuje się je również przy budowie dachów. Może posłużyć do wznoszenia ogrodowych altanek, pergoli i wiat.
W miejscach, w których elementy KVH będą widoczne, stosuje się klasy drewna Si. Z kolei w miejscach zakrytych, można wykorzystać drewno o klasie NSi.
Drewno BSH stosuje się przede wszystkim w budownictwie mieszkaniowym. Dzięki temu, że elementy BSH powstają w procesie klejenia cienkich desek, cechują się stabilnością. Powszechnie wykorzystuje się je na budowach wymagających solidnych konstrukcji.
Drewno lite to drewno suszone komorowo. Dzięki temu z mokrego drewna pozbywamy się grzybów, szkodników oraz pleśni. Wyróżnia się wysoką sprężystością, co zabezpiecza konstrukcję przed wykrzywianiem. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj drewna jest bardziej podatny na czynniki biologiczne i uszkodzenia.
Jak powstaje drewno klejone KVH do konstrukcji?
Proces powstania drewna klejonego KVH składa się z kilku etapów. Na etapie produkcji usuwane są z nich wszelkie niedoskonałości. Następnie jest ono suszone w komorach suszarniczych. Po osiągnięciu wilgotności 15%, zwiększa się jego wytrzymałość.
Kolejny krok to czterostronne struganie i heblowanie. Kiedy drewno jest suche i odpowiednio przygotowane, złącza się je za pomocą specjalnych mikrowczepów.
Drewno KVH jest gładkie i gotowe do użycia. Dzięki zastosowaniu tej technologii, elementy drewniane wyróżniają się solidnością i szczelnością. Do tego są trwałe i bardziej odporne na odkształcenia niż zwykłe drewno.
Co więcej, umożliwia ona uzyskanie wysokiej jakości drewna konstrukcyjnego o dowolnej długości. To sprawia, że tego typu drewno jest wykorzystywane na szeroką skalę w budownictwie.
Zastosowanie drewna budowlanego konstrukcyjnego
Drewno konstrukcyjne ma wszechstronne zastosowanie. To uniwersalny surowiec, który sprawdza się podczas budowy domów szkieletowych, podpór, stropów, mebli ogrodowych, altanek, drewnianych garaży, domków na narzędzia, tarasu oraz aranżacji wnętrz budynków.
To materiał naturalny, ekologiczny, a do tego niedrogi i szeroko dostępny. Warto wspomnieć, że drewno jest bardzo dobrym izolatorem przed zimnem. Cechuje je również nośność, akustyczność, ochrona przed wilgocią i długa żywotność. Jest także produktem biodegradowalnym, co jest niezwykle ważne w kontekście ochrony środowiska.
Więźba dachowa
Drewno konstrukcyjne jest idealne do budowy więźby dachowej. Do jej zbudowania niezbędne są krawędziaki, łaty i kantówki. Najlepiej zainwestować w drewno suche ze świerka, sosny lub tarcicy obrzynanej.
To gwarancja, że poszycie dachowe zachowa dobry wygląd na długie lata. Wszystkie elementy produkowane do więźby dachowej z drewna konstrukcyjnego są solidne i wytrzymałe.
Belki konstrukcyjne
Belki konstrukcyjne najlepiej sprawdzą się podczas budowy lub wymiany dachu. Bardzo efektownie i oryginalnie prezentuje się zbudowana z nich wiata oraz altana ogrodowa. Można je również wykorzystać do konstrukcji więźby dachowej.
Ponadto stanowią doskonałe wsparcie dla stropu i ścian. Są w stanie utrzymać duże obciążenia. Dlatego ich głównym przeznaczeniem jest wzmacnianie różnych konstrukcji. Dokładna impregnacja sprawia, że ten rodzaj drewna konstrukcyjnego jest odporny na czynniki zewnętrzne.
Deski konstrukcyjne
Wiele możliwości zastosowania dają również deski konstrukcyjne. Można je wykorzystać do prac remontowych i budowlanych, a także prostych projektów stolarskich. To uniwersalny produkt, który można użyć do wykonania prac w domu lub ogrodzie.
W prosty sposób można z nich zbudować ławkę, wykonać podkład pod pokrycie dachowe, a nawet drewniane ogrodzenie. W zależności od indywidualnych potrzeb, można im nadać dowolny kształt. Deski konstrukcyjne po odpowiednim zaimpregnowaniu, można malować na dowolny kolor.
Płyty OSB
Płyty OSB mają wiele zastosowań w budownictwie. Bardzo często są wykorzystywane do budowy ścianek wewnętrznych, stropu, zabudowy skosów na poddaszu. Warto również wspomnieć o stosowaniu ich jako okładziny podłogowej na legarach.
Używa się ich także na zewnątrz budynków. Sprawdzą się jako podkład pod poszycie dachowe. Ich zaletą jest to, że są odporne na pęknięcia. Wytrzymują spore obciążenia.
W sprzedaży są dostępne w czterech grubościach (15 mm, 18 mm, 22 mm, 25 mm) i dwóch wymiarach (625 mm i 1250 mm).
Czym jest drewno konstrukcyjne C24?
Nazwa drewno konstrukcyjne C24 brzmi dość tajemniczo. To po prostu drewno lite. W przeciwieństwie do drewna KVH, nie jest łączone na mikrowczepy. W związku z tym jego maksymalna długość to 6m. Za to wykazuje się wytrzymałością na zginanie o wartości 24 MPa.
Najwyższej jakości drewno konstrukcyjne C24 jest produkowane ze świerka. To materiał, z którego wykonuje się konstrukcje budowlane oraz tarasowe. Cechuje go wytrzymałość, odporność na zmienne warunki atmosferyczne, ogień i uszkodzenia mechaniczne. To w pełni certyfikowany materiał do budowy konstrukcji.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze drewna konstrukcyjnego
Jest kilka ważnych kwestii, które należy wziąć pod uwagę, dokonując wyboru drewna konstrukcyjnego. W pierwszej kolejności trzeba ustalić, do czego konkretnie ma nam posłużyć ten materiał. Następnie wybrać drewno konstrukcyjne, które będzie wolne od uszkodzeń i wad.
Dokonując zakupu, najlepiej dokładnie obejrzeć drewno z każdej strony, czy nie widać pęknięć, sęków, plam i obecności szkodników. Dzięki takim dokładnym działaniom mamy pewność, że zakupimy drewno najwyższej jakości. I nie poniesiemy dodatkowych kosztów.
Rodzaje drewna konstrukcyjnego
Wyróżniamy kilka rodzajów drewna konstrukcyjnego. Do grupy trzech najpopularniejszych należą: drewno lite, BSH i KVH. Między sobą różnią się właściwościami, sposobem produkcji i rodzajem zastosowania.
Lite drewno
Drewno lite to w pełni naturalny surowiec. Produkowane jest ze ściętych drzew – najczęściej iglastych, ale także liściastych. Poddawane jest tylko delikatnej obróbce, aby nadać mu odpowiedni kształt. To drewniany element, który z tartaku dostarczany jest w formie tarcicy drewnianej.
W zależności od wymiarów, tarcice dzielimy na następujący asortyment: kantówki, deski, bale, listwy, łaty, belki, krawędziaki. Standardowo tarcica iglasta jest dostępna w rozmiarze od 0,9 m do 6 m.
Drewno BSH
Drewno BSH powstaje z cienkich desek, które są nazywane lamelami. Ich wilgotność wynosi 12-14%. W procesie produkcji, dokonuje się ich dokładnej selekcji, aby były pozbawione jakichkolwiek wad. Obróbka trwa dłużej i jest bardziej skomplikowana niż w przypadku drewna KVH. Po wysuszeniu, deski są łączone mikrowczepami. Następnie klejone specjalnym klejem.
Cechą charakterystyczną tego typu drewna jest to, że wygląda bardzo naturalnie. Często drewno klejone BSH stosuje się w projektach przestrzeni, w których elementy konstrukcyjne są odsłonięte. Prezentują się wtedy niezwykle efektownie.
Warto dodać, że to drewno konstrukcyjne klejone wykazuje wysokie parametry wytrzymałościowe. Można nadawać mu różne kształty. Nie traci przy tym żadnych swoich właściwości. Do tego można je woskować oraz malować. Standardowa długość belek to 12 m.
Drewno klejone KVH
Drewno KVH to najnowocześniejszy element konstrukcyjny, który jest klejony na mikrowczepy wzdłużnie. Nowoczesna technologia umożliwia uzyskanie wysokiej jakości drewna konstrukcyjnego o dowolnej długości.
Dzięki temu można je wykorzystać przy pracach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Sprawdza się przy konstrukcji ścian w technologii szkieletowej, a także jako podkonstrukcje tarasowe i elewacyjne oraz jako drewno do budowy mebli ogrodowych, pergoli, wiat, altanek ogrodowych.
Drewno konstrukcyjne jest bardzo funkcjonalne. Ma szerokie zastosowanie. W naszym sklepie Wood & Play w sprzedaży posiadamy różne rodzaje drewna konstrukcyjnego. Gwarantujemy wysoką jakość wszystkich naszych produktów, co potwierdzają certyfikaty i atrakcyjne ceny.
Służymy pomocą, wiedzą i wsparciem przy wyborze artykułów z naszej oferty. Zapraszamy do zapoznania się z naszym bogatym asortymentem drewnianych elementów konstrukcyjnych!
W ofercie sklepu Wood & Play, oprócz różnego rodzaju gotowych wyrobów z drewna, można także znaleźć drewno konstrukcyjne. Podobnie jak gotowe produkty znajdujące się w naszym asortymencie, także każda deska konstrukcyjna cechuje się bardzo wysoką jakością i poddana jest odpowiedniej obróbce,d która nadaje jej pożądane cechy.
Nasza oferta drewna konstrukcyjnego cieszy się wielką popularnością, gdyż nasi Klienci mogą mieć pewność, że wybierają drewno konstrukcyjne o unikalnych właściwościach. Poddane odpowiednim procesom technologicznym, drewno takie jest trwałe, piękne i świetnie wywiązuje się ze swoich zadań, jest więc wykorzystywane wszechstronnie.
Do czego wykorzystywane są deski konstrukcyjne?
Drewno konstrukcyjne sprzedawane przez Wood & Play dzięki swym właściwościom nadawanym przez odpowiednie procesy technologiczne może być wykorzystywane do bardzo różnych celów. Polecamy je do wyrobu mebli, także ogrodowych, altan, tarasów czy wszelkich innych konstrukcji, które mają pięknie wyglądać i służyć przez długi czas.
Znajdujące się w naszej ofercie deski konstrukcyjne nasi Klienci wykorzystują do różnych celów. Są one trwałe, można więc wykonać z nich boazerię czy taras, mając przy tym pewność ich wysokich walorów estetycznych, które opierają się działaniu czasu i warunków atmosferycznych. Świetnie nadaje się też do produkcji mebli i innych elementów.
Zalety drewna konstrukcyjnego
Wiemy, jakie cechy powinno posiadać drewno budowlane, by mogło dobrze spełniać swoją rolę jeśli chodzi o parametry użytkowe i walory wizualne, dlatego proponujemy naszym Klientom najlepsze drewno konstrukcyjne, poddane odpowiedniej obróbce zwiększającej jego funkcjonalność, odporność i estetykę oraz ułatwiającej pracę z nim.
|
|
|
|
|